Наркоз чи седація в дитячій стоматології?
Під час лікування під седацією пацієнт перебуває у свідомості – це головна відмінність від лікування зубів під наркозом.
Отже, формуємо асоціації:
• Седація – психологічне розслаблення, пацієнт у свідомості, все чує, все розуміє, пам'ятає, здатний виконувати будь-які дії.
• Наркоз – пацієнт засинає.
Седація із збереженням свідомості – це методика, за якої відбувається мінімальний вплив на Центральну Нервову систему, саме таке, що дозволяє виконати лікування в більш комфортних умовах для пацієнта. Загальний наркоз - повний анестезіологічний захист з медикаментозним сном, загальним знеболенням і контролем роботи всіх важливих систем організму, включаючи контроль глибини сну. В обох випадках лікар-стоматолог має можливість якісно виконати запланований обсяг стоматологічного втручання.
Переваги седації у дитячій стоматології
На жаль, навіть у 21 столітті візити до стоматолога у багатьох дітей та дорослих викликають панічний страх. Незважаючи на те, що ймовірність неприємних відчуттів при візиті до дантиста вкрай мала, перед його відвідуванням у багатьох людей підвищується тиск і рівень адреналіну.
Щоб знизити відчуття тривоги у пацієнта застосовується седація. Цей метод використовується при лікуванні запалень та складному видаленні багатоканальних зубів мудрості.
Якість знеболювання багато в чому визначає успішність проведених стоматологічних процедур, особливо якщо ми говоримо про маленьких пацієнтів. Коли дитина відчуває тривогу та страх перед відвідуванням дантиста, можна вдатися до седації. У багатьох випадках процедура є найкращою альтернативою для лікування зубів під наркозом і дозволяє лікарю повністю контролювати ситуацію під час проведення необхідних маніпуляцій.
Переваги перед наркозом
Наркоз передбачає занурення дитини в несвідомий стан. Тоді як, перебуваючи під впливом закису азоту, маленький пацієнт перебуває у свідомості, дихає природним чином, все чує і запам'ятовує, може виконувати необхідні дії, здатний спілкуватися. Це основна відмінність від наркозу та головна перевага седації, після якої відсутній відновлювальний період, немає побічних дій. Ефект від процедури сходить нанівець практично відразу після закінчення подачі закису азоту. У той час як наркоз передбачає поступове повернення до свідомості, після нього можуть виникати побічні явища: хиткість ходи, поганий настрій, запаморочення.
У зв'язку з мінімальним впливом на організм, седація не передбачає комплексного медичного обстеження і підготовки. А перед проведенням наркозу буде потрібно висновок педіатра, розмова з анестезіологом, комплекс лабораторних та інструментальних досліджень.
Така ретельна діагностика обумовлена досить великим списком протипоказань до наркозу. У альтернативного варіанта їх дуже мало: епілепсія, загострення хронічних захворювань, респіраторні захворювання та інші причини порушення носового дихання. Седація успішно застосовується у пацієнтів віком від 3 років.
Наркоз повинен виконуватися за суворими показаннями: велика кількість зубів, що підлягають лікуванню чи видаленню за один візит; психіатричні та інші захворювання у дитини, коли вона не може спокійно перебувати у стоматологічному кріслі. Седація виконується за бажанням – цей метод може порекомендувати дитячий стоматолог, також його можуть вибрати самі батьки малюка.