Раді вітати на офіційному сайті Групи Компаній Медмаркет. Ваш успіх – наш пріоритет. Обирайте Найсучасніші стоматологічні матеріали та обладнання для своєї практики!

Нові можливості професійної гігієни полости рта у дітей та дорослих

Професійна гігієна полости рта - комплекс лікувально-профілактичних заходів, направлених на видалення зубних відкладень (мікробної біопленки) з подальшим поліруванням поверхонь емалі та усвідомлення цементу корня зуба, з метою профілактики розвитку та прогресування стоматологічних захворювань, а саме карієса зубів, захворювань на хворобу .

Непосереднє удалення зубних відкладень складається з двох етапів, які на практиці всім сложно виділити одного з іншого.

1 поверх: скейлінг (англ.: Масштабування), який передбачає удалення зубних відкладень над- і піддесневої локалізації різної плотності мінералізації.

2 поверх: вираження поверхні корня зуба (англ.: Кореневе планування), що включає складання поверхні корня, обробку фуркацій та сліпих ямок, вираження резорбційних лакунів, видалення розподіленого цементу корни, контамінованого ендотоксину.

Заключним етапом процедур професійної гігієни полости рта є поліровка очищених поверхонь зуба для попередження освіти нового налета. Як правило, поліровка зубов проводиться з використанням резинових чашечків, щеточок та професійних поліровочних минулих з різною степенью абразивності. Також широке поширення в клінічній практиці отримала методика повітряно-абразивної поліровки зуба з використанням хендібластерів та спеціальних поліруючих порошків. Безусловним лідером у розробці та впровадженні технологій повітряно-абразивної поліровки зубов є компанія EMS (Electro Medical System SA, Швейцарія), яка ще 30 років тому запропонувала метод Air Flow (в 1984 р.) Та забезпечила світовий стоматологічний ринок спеціальними апаратами, наконечниками та поліруючими порошками. Ізобретателем технології Air Flow був засновник компанії EMS - французький П'єр Мабіль (Патент США 4676749 A від 30.06.1987 р.) [1].

Розроблена технологія Air Flow забезпечила очищення поверхонь зуба змішаною водою та порошковою бікарбонатою натрію (соди), що приводить в рух зі зміщенням під високим давленням повітря, і була запропонована для поліровки емалі зуба після скейлінгу, удалення окрашених відкладень з поверхні зуба (налет курильщика та ін.). ), якісної очистки фіссур жевательной поверхні перед герметизацією, очистки поверхні зуба перед фіксацією брекетів.

Першим порошком у технологіях Air Flow став високоабразивний (розмір частинки ~ 65 мкм) порошок Air-Flow Classic на основі бікарбонату натрію, який випускається в даний час з різними смаковими добавками (6 видів). Досвід використання високоабразивних порошків на основі бікарбонату натрія показав, що при наявності прекрасних очищуючих властивостей вони мають ряд недостатків. Взаємодія абразивної повітряно-порошкової смесі може викликати ерозії емалі, особливо в період її созревання (від осіб до 18 років), і повернути поверхню реставраційних матеріалів, що вводиться до ще більшого накопичення біопленок. Крім того, при обробці абразивного порошку під давленням поверхні корня зуба вже через 5 секунд повертають серйозні дефекти поверхні [2]. З метою зниження негативного впливу порошки Air-Flow Classic на тверді тканини зуба та реставрації поверхонь було запропоновано новий, менш абразивний порошок на основі бікарбонату натрію - Air-Flow Classic Comfort з розміром частинок - 40 мкм. Даний порошок є більш комфортним для пацієнта, процедура стає менш чутливою у пацієнтів з гіперестезією твердої тканини зуба, і його можна використовувати у дітей з 12 років для удалення плотного пігментованого налета та перед герметизацією сліпих ямок і фісуру.

ems9-13june 26Самым серьезным недостатком порошков на основе бикарбоната натрия в настоящее время, в эпоху прогрессирующего роста частоты заболеваемого пародонта и тканей вокруг имплантата (мукозит, перімплантит) в населених пунктах, враховують невозможность работы с ним под десней, так как попадание содов в пародонтальный альбом рН становить 7,8 - 8,0, визначає ожог м'яких тканин. У цій зв'язку з'явилася необхідність у розробці нового нетоксичного, біосовмішеного порошку для використання в підрозділі простору. Це - порошок Air-Flow Perio на основі амінокислот глицину, з розміром частинок - до 25 мкм (аналог: Clinpro Prophy Powder, 3M ESPE). Його рекомендують застосовувати для удалення піддесної біопленки та поліровки поверхні корня зуба та поверхні імплантату в карманах глубокої до 4 мм, а за допомогою спеціальної насадки насадки Perio-Flow на наконечнику Perio-Flow - в карманах до 10 мм. Низкоабразивний порошок Air-Flow Perio можливо застосовувати у дітей з 6 років для удалення над- і піддесневої біопленки з молочними та постійними зубами, а також для очищення та поліровки несуємних ортодонтичних апаратів (брекет-система, лігатур та ін.).

Компанія EMS (Electro Medical System S.A., Швейцарія) запропонувала ще один поліруючий порошок на основі глицину - Air-Flow Soft, но з розміром частинок ~ 65 мкм, спеціально розроблений для удалення наддесневої біопленки та поліровки в особах з підвищеною чутливістю твердих тканинних зубів. Його можна також використовувати для повторних відвідувань при незначних зубних програмах та у дітей. Найбільшим досягненням компанії EMS у процесі удосконалення технологій Air Flow в останніх годинах можна вважати розробку досконалої нової порошки Air-Flow PLUS, яка має унікальні властивості: абсолютно без вживання, нетоксичний, має приємний солодкий смак, низькоабразивний (розмір частинок - 14 мкм), що вказує на можливість його використання без обмежень у дітей (з 6 років) та дорослих при будь-яких гігієнічних процедурах. Унікальність порошка Air-Flow PLUS оголошує його складом. Основним компонентом порошки є еритритол - натуральний підсластитель (сахарозамінник), який відноситься до поліоламів і з 1990 р. застосовується в пищевій промисловості. Еритритол представляє собою кристалічний порошок білого кольору, добре розчиняється у воді, стійкий до зниження високих температур та багатьох видів мікроорганізмів, має низьку гігроскопічність.

У досвіді in vitro встановлено виражене антиоксидантне та мембранопротекторне дію еритритола, а також у дослідженні in vivo на крисі з експериментальним діабетом виявлена ​​здатність еритритола запобігати дисфункції ендотелію сосудів (ангіопротекторне дію) [3]. Також в експерименті in vitro показана здатність еритритола зменшити адгезію та ріст полісахарид-продуцируючих стрептококків (Streptococcus mutans), що забезпечує зменшення швидкості освіти біопленки та карієспрофілактичного ефекту [4]. Крім того, в умовах моделювання освіти біопленки in vitro з використанням тесту-штаммової бактерії Streptococcus gordonii і Porphyromonas gingivalis додавання в сріді 10% еритрола привело до зменшення темпа освіти біопленки та її біооб'єкта, до зменшення роста колоній P. gingivalis і забруднення метаболізму ], що вказує на виражені пародонтопротекторні властивості еритритолу, так як бактерії P. gingivalis відносяться до найбільш агресивним пародонтопатогенам. Порошок Air-Flow PLUS містить 99,7% еритритолу та 0,3% хлоргексидину, який був доданий, попередньо до всього, у якості консервації. Однак, використовуючи широкий спектр антимікробного дії хлоргексидину щодо бактерій, вірусів та грибів та відповідне йому роль, як «золотого стандарту» антимікробної терапії в стоматології, можна передбачити та посилити антимікробні властивості еритротолу.

ems newВ 2014 р. опубліковані дані, які виявляють значно більшу високу бактеріцидну активність поєднання еритритол-хлоргексидину за порівнянням із глицином щодо бактерій золотистого стафілокока, Bacteroides fragilis та грибів Candida albicans, культивують у біоплексах на поверхні титанових дисертацій (буде проведено 72 години) -абразивної поліровки двомісні розніми порошками [6]. Висока антимікробна активність порошки Air-Flow PLUS встановлена ​​та проведена в клінічних дослідженнях при великих пародонтомах, де показано зниження частоти висихання та рівня загальної сукупності Aggregatibacter actinomycetemcomitans у пародонтальних карманах через 12 місяців після підрахункової обробки Air-Flow з періодичністю кожного дня [7].

Таким чином, встановлені антиоксидантні, мембранотропні, ангіопротекторні властивості еритритолу, виражене антимікробне дію комбінації еритритолу з хлоргексидином, здатність їх попередньо створювати біопленки (хімічний контроль біопленки) у сукупності забезпечують карієспрофілактичний та пародонтопротектор. Це переводить процедуру Air-Flow із використанням порошки Air-Flow PLUS із розробленого сугубо гігієнічного в лікувально-профілактичному, що може бути рекомендовано:

- на етапі підтримуючої терапії у великих генералізованих пародонтомах [7];

- у дітей та підростків з гіпертрофічним гінгівітом, особливо при нованні брекет-системи;

- у осіб із дентальними імплантатами для профілактики мукозита та периімплантита.

Вчительне вищевикладене, компанія EMS (Electro Medical System SA, Швейцарія) запропонувала новий протокол професійної гігієни положень рта («менеджмент біопленки»), який був вперше офіційно озвучений Конгресом європейських федеральних пародонтологій - EuroPerio 8 в Лондоні (3-6 липня 2015 р.) ). Компанія рекомендує перед будь-якою профілактичною та лечебною процедурами проводити обробку всієї позиції рта Air-Flow за допомогою порошка Air-Flow PLUS з метою удалення біопленки із зубами, деснами, щеками, мовою, а також брекет-системою, ортопедичними конструкціями та з поверхневими імплантатами перед ними наявність (так називаема «терапія для полірування повітря на весь рот»). За умови необхідності проведення ультразвукової скейлінгу з метою удалення твердих зубних відкладень з обов'язковою корекцією ручного інструменту, а також отримання повторної (фінішної) повітряної поліровки з використанням порошків Air-Flow Perio або Air-Flow PLUS. При цьому відпадає необхідність поліровки зубов щетками, поліровочними чашечками та професійними пастами.

Чумакова Ю.Г., д.мед.н., проф. ГУ «Інститут стоматології НАМН України», м. Одеса

ЛІТЕРАТУРА 1. Патент US 4676749 A. Nozzle head for the hand piece of a dental prophylactic apparatus / Mabille Pierre; Electro Medical Systems, S.A. – Заявка US 06/706,090; 27.02.1985. – Опубл. 30.06.1987. 2. Analysis of the effects of air polishing powders containing sodium bicarbonate and glycine on human teeth / J. Bühler, F. Schmidli, R. Weiger, C. Walter // Clin. Oral Invest. – Published online: 21 Sept. 2014 (DOI 10.1007/s00784-014-1317-z). 3. Erythritol is a sweet antioxidant / G. J. M. den Hartog, A. W. Boots, A. Adam-Perrot [et al.] // Nutrition. – 2010. – Vol. 26. – P. 449-458. 4. Söderling E. M., Hietala-Lenkkeri A.-M. Xylitol and erythritol decrease adherence of polysaccharide-producing oral streptococci // Current Microbiology. – Published online: 24 Sept. 2009 (DOI 10.1007/s00284-009-9496-6). 5. Erythritol alters microstructure and metabolomic profiles of biofilm composed of Streptococcus gordonii and Porphyromonas gingivalis / E. Hashino, M. Kuboniwa, S. A. Alghamdi [et al.] // Mol. Oral Microbiol. – 2013. – Vol. 28. – P. 435-451. 6. Biofilm removal and antimicrobial activity of two different air-polishing powders: an in vitro study / L. Drago, M. Del Fabbro, M. Bortolin [et al.] // J. Periodontol. – 2014. – Vol. 85, N. 11. – P. 363-369. 7. Subgingival air-polishing with erythritol during periodontal maintenance / N. Müller, R. Moëne, J. A. Cancela, A. Mombelli // J. Clin. Periodontol. – 2014. – Vol. 41. – P. 883-889.

Продукція в нашому каталозі